W dniu 17 stycznia o godz. 17.00 w rocznicę wyzwolenia lewo-brzeżnej Warszawy delegacja Okręgu Warszawskiego PPS złożyła wieniec i zapaliła lampy pamięci pod pomnikiem Nike na Starym Mieście. Z ramienia OKW PPS uczestniczyły towarzyszki : Małgorzata Białek i Krystyna Narwicz.
W uroczystości wzięły udział delegacje kilku stowarzyszeń kombatanckich i delegacje środowisk harcerskich. Przypomnieć należy, że w akcji wyzwolenia w 1945 roku uczestniczyło kilka dywizji piechoty I Armii Wojska Polskiego i jej specjalistycznych oddziałów w tym tak ważne jak saperów na których ciążyło rozminowanie miasta . Żołnierze ci to w większości mieszkańcy Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej gównie b. deportowani na Syberię . W mroźną zimę 1945 roku z rejonu Jabłonny na Bielany uderzyła 2 dywizja piechoty i 3 brygada artylerii a z rejonu Góry Kalwarii zdobytej uprzednio przez 61 Armię ZSRR - oddziały 6 dywizji piechoty i 1 brygady kawalerii . Wspomagały je jako osłona oddziały 3 i 4 dywizji piechoty, 1 brygady pancernej i jednostki lotnictwa .
Siły główne zepchnęły do ucieczki jednostki niemieckie z południowych, północnych i zachodnich rejonów miasta - pozostawiając saperom rozminowanie zrujnowanego kompletnie miasta oraz udrożnienie głównych arterii przelotowych. W zrujnowanym centrum miasta zastano nieliczne osoby ukrywające się w kryjówkach popowstaniowych. Na szczęście okrążające natarcie jednostek pancernych 1 Frontu Białoruskiego z rejonu Puszczy Kampinoskiej i doliny Pilicy oddaliło szybko front na zachód i powoli zaczęli wracać do zrujnowanej stolicy wypędzeni z niej mieszkańcy - głownie z powiatów Błońskiego, Pruszkowskiego, Grodziskiego i Piaseczyńskiego.
Ryszard Dzieniszewski