Delegacja PPS w składzie sekretarza RN Ryszarda Dzieniszewskiego, przedstawiciela środowiska pomocy kombatantom Henryka Bulskiego oraz przedstawicielki koła terenowego PPS - Ewy Gryś uczestniczyła w tegorocznych obchodach słynnej obrony Barykady Września 1939 roku na Ochocie przy rogu ulic Grójeckiej i Opaczewskiej  To właśnie postument Barykady w kształcie wielkich cyfr 1939 w poprzek ulicy Grójeckiej zbudowany jeszcze w czasach Polski Ludowej niesie w sobie symboliczne miejsce czynu tramwajarzy , w znacznej części z PPS, z zajezdni na Opaczewskiej , którzy przewrócili w tym miejscu tramwaj, rozpoczynając w ten sposób budowę barykady . To także symbol zrywu ludności i barykady na Woli oraz mniej znanych przyczółków obrony na Sadybie, w zajezdni Mokotów, na Grochowie, Bielanach, Pelcowiźnie a także bohaterskiego trudu pracowników służby zdrowia, straży pożarnej oraz żołnierzy Robotniczych Batalionów Obrony Warszawy pod dowództwem kpt. Koeniga. Należy też wspomnieć, że PPS poniósł ciężką stratę już w pierwszych chwilach obrony bo zbombardowano siedzibę partii na ul. Wareckiej niszcząc przy okazji redakcję ROBOTNIKA w której płomienne artykuły pisał Mieczysław Niedziałkowski zamordowany w Palmirach.

 A przecież bez bohaterstwa armii Poznań i Pomorze w odciążającej bitwie nad Bzurą, rajdu części armii Łódź do Modlina i części do stolicy po bitwie pod Brwinowem , transportu amunicji armatniej z Palmir do stolicy przez żołnierzy RBOW , kolejarzy i bojowników Akcji Socjalistycznej nie byłoby tego przekazu do opinii światowej . O Polsce mówiono jako pierwszym państwie Europy, które rzuciło wyzwanie siłom faszyzmu - tej zbrodniczej odmianie kapitalizmu. - na szczęście rozgromionego w wyniku II – giej wojny światowej.

 Niestety na skutek zauważalnego napięcia politycznego w obliczu początku kampanii samorządowej uwidocznionego już podczas obchodów Powstania Warszawskiego 1944 roku i związanych z tym gierek partyjnych nie doszło do prezentacji przez przedstawiciela PPS wkładu socjalistów w obronę Warszawy, która była wtedy na ustach demokratycznego świata.

Przez wiele lat PPS musiała walczyć o zauważenie jej wkładu w Obronę Warszawy i będziemy dalej walczyć o właściwy udział naszych przedstawicieli w tych uroczystościach

Obyśmy nie doczekali czasów gdy upowszechni się teza posła z PO w telewizji , że walczą o daną sprawę od 25 lat”, podczas gdy ta partia istnieje dopiero 12, a także słowa innego polityka „ a myśmy robili to już przed wojną” z reakcją z Sali „ istniejecie parę lat więc czy to ta w Iraku czy Afganistanie”.

 

 

 R.Dz.

  Jesteśmy na FB i YouTube                                      Profil OKW na FB